Boglárra került a Báron László vándordíj

Szolnokon rendezték idén november közepén a Gyermekbábosok Országos Gáláját. A megmérettetésre 10 csoport vállalkozott, köztük a Boglári Játékszín szakkör. Nagy-nagy izgalommal készültünk, hiszen tudtuk, hogy a  legjobb produkciót bemutató csoport a Báron László-díjjal térhet haza.

A díjat a Magyar Bábjátékos Egyesület az EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárságával alapította.  Báron László, a Kecskeméten működő tanítóképző főiskola tanára, grafikus, festő, zománc és bábművész volt. Ő alapította a Kecskeméti Ciróka Bábszínházat. És korán felismerte, hogy a bábjáték azért fontos a pedagógusképzésben, mert aki a pályáján a későbbiekben alkalmazza, az valójában a gyerekek számára teszi a legnagyobb szolgálatot.

A Boglári Általános Iskolában sok évre visszanyúló hagyományai vannak a bábjátéknak. A diákok Lakos Istvánné, Betti nénivel is már báboztak az úttörő seregszemléken, aztán 1995-től Szendrődyné Botka Krisztina tanárnővel folytatták a munkát.

Nincs még egy művészeti ág, amellyel korábban megismerkedhetne a gyermek alkotóan, mint a bábjáték. Mely az alkotva tanulás színtere, pedagógiai hátterét csakis a lelkiekből tudjuk levezetni. A tervezés, majd a bábfigurával való játék során a gyermek egyre tapasztaltabb lesz, újabb dolgokat ismer meg az őt körülvevő világról és önmagáról. A komplexitását az eszközök kiválasztása, készítése és az azokkal való stilizált játékon keresztüli megjelenítés adja. A bábjáték rendkívül összetett műfaj, amiben a befogadó mozzanattal együtt igen jelentős a teremtő, alkotó, kreatív mozzanat.

Szolnokon látványos és igényes előadásokat nézhetett meg a közönség, ugyanis az ország legjobbjai voltak jelen. A teljesítményeket neves, hét tagból álló, társművészeteket felvonultató szakmai zsűri értékelte.

Mi, a tavalyi megyei bábversenyen első helyezést elért műsorunkkal indultunk. Főhőse Énke, a papírbáb, aki életre kel egy cirkuszban. Ott kipróbálja többek közt a csodatükröt, a varázsdobozt, a kötélkígyót. A báb bunrakú báb, melynek valósághű, de gyakran irreális mozgása, a három bábos által létrehozott mozgatása adott felejthetetlen élményt a közönségnek. Bemutatónk osztatlan sikert aratott. A színpadról lelépve azonnal érkeztek a gratulációk a gyerekek felé, mind a zsűri tagjaitól, mind a közönség soraiból.

Amíg az ítészek tanácskoztak, addig Aracs Eszter előadásában a „Gulyás Terka, avagy főzőcske Vitézlaci módra” című vásári bábjátékot tekinthették meg a gála résztvevői.

A rendezvény zárásakor Szentirmai László, a Magyar Bábjátékos Egyesület leköszönő elnöke szólt elismerően a gyerekek rendkívüli munkájáról, majd büszkén és nagy örömmel vettük át tőle és Bagi Mártától, az újonnan megválasztott elnöktől, az első helyezettnek járó vándordíjat.

Köszönetünket fejezzük ki azoknak a családtagoknak, szülőknek, akik segítettek az utaztatásban, és elvittek bennünket személyautóikkal.

A sikert elérők: Dragonya Alexandra Kitti 5. a , Siska Luca 6.a , Büki Bence, Csonka Vendel, Fasching Hanna, Fekete Hanga, Hornung Hunor, Horváth Attila, Kovács Keve, Lancsalics Miklós, Makó Gellért, Makó Sarolt, Molnár Vencel, Nagy Luca 7. b , Franco Maya 8.a osztályos tanulók. Továbbá a csoport vezetője, és e sorok írója: Szendrődyné Botka Krisztina.

Ez a nagyszerű eredmény további munkára ösztönöz bennünket. Szeptembertől a Nemzeti Művelődési Intézet V. Bűvös Bábos Programjában vesz részt az iskola Boglári Bábos Műhelye. Melynek zárása, egy májusi bemutató lesz nemzetközi fellépők között Veszprémben.